Pratik BilgilerSağlık

Arapsaçı Bitkisi Hakkında Bilgi

Isırgan ailesinin bir üyesi olan Arapsaçı ya da bilimsel adıyla Soleirolia soleirolii adlı bitki aynı zamanda “Bebeğin Gözyaşı/ları” olarak da bilinmektedir. İçerde yetiştirildiği vakit her mevsim yeşil kalabilen ve yayılan bir özelliğe sahiptir. Yeterli ışığı aldıkları vakit yaprak diplerinde küçük çiçekler açabilen bir türdür.

Arapsaçı Bitkisi Genel Bilgiler

Arapsaçı bitkisi mümkün olduğunca tek başına büyütülmeli. Çevrede başka bitkilerle yarışamadığı için genelde büyümezler. Bu nedenle Arapsaçı bitkisini saksıda yetiştirmeniz daha mantıklıdır. Çok fazla yayılan ve hızlı büyüyen bir bitki olduğu için düzenli olarak makas dokunuşlarına ihtiyacı olabilir. Eğer bahçe gibi bir yere ekmeyi düşünüyorsanız o zaman mümkünse nemli ortamı seven çiçeklerle birlikte ekmeniz Arapsaçının daha verimli büyümesine yardımcı olacaktır

Arapsaçı Bitkisi Alırken

Bu bitkiyi alırken dikkat etmeniz ilk etmenlerden biri bitkinin bir çok farklı isimle satıldığını bilmenizdir. Yani gittiğiniz bir yerde Arapsaçı bitkisinin ne olduklarını bilmiyorlarsa diğer isimleriyle sorabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi Arapsaçı, “Bebeğin Gözyaşı” olarak da bilinir. Bunun haricinde diğer bilimsel adıda Helxine soleirolii ve Aşkın Gözyaşı olarak da bilinebilir.

Arapsaçı bitkisini alırken çok büyük olacağını düşünmeyin ya da büyüklerin daha iyi olduğu gibi bir yanılgıya kapılmayın. Arapsaçı bitkisi küçüktür. Ama oldukça hızlı büyür. Bu yüzden küçük görünümüne aldanmanız gerekmez.

Arapsaçı bitkisinin bir kaç farklı renkte olabilir. Örneğin Altın-yeşil ya da Gümüşi-Yeşil renklere sahip olan yapraklı Arapsaçını bulmak mümkündür.

Arapsaçı Bitkisinin Bakım İpuçları

  • Arapsaçı bitkisinin asıl merkezi (Menşei) İtalya’dır.
  • Genelde 6 santimetre yüksekliğe ulaşırlar. Ardından kendilerini aşağıya doğru salarlar.
  • Doğrudan ışık almaması gerekir. Mümkünse dolaylı ışık ya da düşük ışık tercih ederler.
  • Saksının dolayısıyla toprağın nemli olmasına özen gösterin. Kuru toprağa toleransı yoktur.
  • Yüksek nem Arapsaçı bitkisi için oldukça iyidir.
  • En sevdiği sıcaklık 16-24 ° C arasındaki değerlerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu