Pratik Bilgiler

Buzdolabında Ne Saklanmaz?

Buzdolabında ne saklanmaz? En çok sorulan sorular arasında, aynı zamanda buzdolabında nelerin saklanmayacağı yer alıyor.

Buzdolabında ne saklanmaz? Elbette buzdolabına konduğunda tazeliği bozulan, zarar gören şeylerin buzdolabına girmemesi gerekiyor. kök sebzeler grubunda yer alan pek çok sebze direkt olarak buzdolabında saklanmaması gerekenler arasında. Genel anlamda buz dolabında yer almaları saklanması gereken ısının altında bir ısı demektir. Sebzeler için yaklaşık olarak 10 ile  15 derece arasında bir ısı gerekir. Bunu göz önünde bulundurup siz de hemen ona göre bir seçim yapabilirsiniz.

  • Patates

Kök sebzeler grubunda olan ve buzdolabında saklanmaması gereken ilk sebze patates. Patates buzdolabında soğukta saklanmak için uygun değildir. Nişastanın şekere dönüşmesine neden olacağından, mutlaka uygun olan ısıda saklanması gerekiyor. Yani 10 – 15 derece arasında saklanması çok daha doğru oluyor. Ayrıca kese kağıdı kullanmak, kağıt torba kullanmak da uzun süre saklanmasını avantajlı hale getirecektir.

  • Soğan

Kök sebzeler grubunda olan bir diğer ürün soğandır. Kesinlikle buzdolabında saklanmaz. Aynı zamanda soğan ve patatesin de ayrı ayrı saklanması gerekir. Birbirlerine çok yakın bir şekilde muhafaza edilmemeleri önerilir. Çünkü her ikisinin de çıkardığı doğal gazlar birbirini olumsuz etkiler. Çabuk bozulmalarına yol açar. Bunun önüne geçmeniz önerilir.

  • Domates

Soğuk hava domatesin olgunlaşmasını tamamen durdurur. Bunun için mutlaka lezzetsiz olmasının da önüne geçmek açısından oda sıcaklığına saklamaya özen gösterin. Direkt olarak buzdolabında olması sakıncalıdır.

  • Sarımsak

Buzdolabında saklanması halinde filizlenir. Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler arasında sarımsak da var. Bunun için mutlaka oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekiyor. Filizlenmeyi önlemek açısından son derece önemlidir.

  • Avokado

Olgunlaştıkça lezzetli olan avokado da mutlaka buzdolabının dışında olmalıdır. Oda sıcaklığında muhafaza ettiğinizde çok daha yumuşak olduğunu, lezzetli olduğunu göreceksiniz. Dolaba koymadan saklayarak, o şekilde tüketebilirsiniz.

Sunulan önerilere göre hareket etmeniz halinde, buzdolabında saklanan gıdalar ve saklanmayan gıdalar arasında bilgi almış olacaksınız. En doğru sonuç ile gıdaların saklanmasını sağlayarak tüketimin de sağlıklı ve sorunsuz olması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu