Pratik BilgilerSağlık

Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Erkeklerin korunma yolları üçe ayrılır.

  • Geri çekme
  • Kondom(prezervatif)
  • Vazektomi
Cinsel İlişkide Korunma Yolları Pratik Bilgiler Sağlık
Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Erkeklerde bu 3 yöntemin yanında hala çalışması devam eden hormonal tedavi yöntemleri de vardır. Bu yöntemler sayesinde gebeliğin oluşma riski en az seviyeye düşürülür.

  • Geri Çekme Yöntemi İle Korunma: Ülkemizde en çok kullanılan korunma yöntemi olan bu yöntemle erkek menisini kadının vajinasına boşaltmadan önce penisini dışarı çıkartarak dış ortama boşalması durumudur. Ancak bu tür korunma pek sağlıklı değildir. İlk olarak bilinmesi gereken şey erkekten boşalmadan önce zevk suyu adı verilen bir sıvı gelmektedir. Bu sıvı içinde de sperm hücrelerinin olabileceği konusunda tartışmalar hala devam etmektedir. Erkekten salgılanan bu sıvı penis ereksiyon halindeyken salgılanmaya başlanır. Özellikle bu sıvı arka arkaya yapılan ilişkiden sonra daha fazla salgılanmaya başlar. Bu nedenle geri çekme yöntemi pek sağlıklı karşılanmaz.
  • Prezervatif( Kondom) : Prezervatif uzun süredir kullanılan gebelik önleyici bir korunma yoludur. Kondom penisten çıkan sperm hücrelerini vajinaya dökülmesini engelleyen bir korunma türüdür. Günümüzde üretilen kondomların içine sperm öldürücü maddeler yerleştirilerek daha güvenilir bir hale gelmiştir. Kondomun yapısında lateks adı verilen bir madde vardır. Ancak latekse alerjisi olan erke ya da kadın bu korunma yöntemini kullanmaz.  Prezervatifin kullanılması aslında oldukça basittir. Öncelikle penis ereksiyon halinde olması gerekmektedir. ereksiyon olmuş penisin köküne kadar yerleştirilen kondomda hava olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. ayrıca her kullanılan prezervatif tek kullanımlık olmakla birlikte uygun çöplere atılması gerekmektedir.  bu kurallara uyulmadığı taktirde yani kondomun yırtılması ya da zedelenmesi durumunda kişi gebe kalabilir.
  • Vazektomi: Bu yöntem geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemle sperm kanalları kesilerek sperm çıkışı engellenir. Yani cerrahi bir işlem gerekmektedir.  erkekte yapılan bu işlem sonucunda aynı şekilde cinsel haz duymayı, semen üretimini yapmayı sağlar. Görünüm ve duygu bakımından aynı kalır. Vazektomi ile sperm iletimi durduğundan boşalma sırasında çıkan sıvıda sperm hücrelerine rastlanmaz. Ancak yapılan bu işlemin geri dönüşümü olmadığında ileride bebek düşünen çiftler için önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu