Bebek

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Faydaları

Oyunların kötü olduğunu veya size veya çocuğunuza herhangi bir şey öğretmediklerini duymuş olabilirsiniz. Ancak, kart oyunları, masa oyunları, interaktif bulmacalar ve video oyunları da dahil olmak üzere çeşitli eğitici oyunlar mevcuttur. Çoğu çocuk oyunlara katılma aşamasında zevk alır ve oyun oynama süreci oyuncuları daha akıllı ve daha yetenekli hale getirebilir.

Bu yazıda, çocuklar için oyunun avantajlarından bazılarını ayrıntılı olarak ortaya koymak istiyorum. Bu nedenle, aşağıdaki ilginç yaşam tarzı gerçeklerini ve çocuklar ve yetişkinler için oyunun inanılmaz faydalarını okuyabilirsiniz.

Ebeveynler olarak, oyunun potansiyel faydalarından ziyade potansiyel risklere daha çok dikkat ediyoruz, ancak bu oyunlardan bazıları modern çocukluğun önemli bir parçası. Ne arayacağınızı anlıyorsanız, oyunlarınızın çocuklarınızın yaşam becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak etkili bir araç olabilir. Bu oyunlar, ebeveynlerin uygun oyunları tercih etmelerine yardımcı olabilir, eğitmenlerin eğitimlerini ekleme ve oyun geliştiricilerinin öğretim oyunları oluşturmalarına yardımcı olma yollarını bulmalarına yardımcı olabilir.

Motor Becerilerini Geliştirir

Bu, tüm bu makalede ortaya çıkarmak istediğim ve okuyucularımın tüm bunları iyi bilmesini ve kullanmasını istemek için çocuklara yönelik oyunların avantajlarından bir tanesi! Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve anaokulları için, masa oyunları ve diğer eğitim oyunları oynamak, motor becerilerini geliştirmek için hayati bir rol oynamaktadır. Dengeyi güçlendiren ve el becerilerini teşvik eden bu oyunlar, çocuklarınızın bedenleri ile beyinlerini koordine etmelerine ve her iki tarafın nasıl işbirliği yaptıklarına dair deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak, gelişmiş videoların yanı sıra elektronik oyun sistemleri de görsel odaklanma ve el-göz koordinasyonunu iyileştirme üzerinde etkilidir.

Benlik Saygısını Geliştirir

Bir çalışma, birçok öğrenme video oyununun çocukların öz saygılarını geliştirmeye ve aynı zamanda onlara olumlu başarı duyguları sağlamasına yardımcı olabileceğine işaret etmektedir. Bazı eğitsel oyunlar, ister sanal bir seviyeyi tamamlamak ister bir bulmacayı çözmek olsun, çocukların tamamen bağımsız oldukları görevler için ödüller sağlar ve bu oyunlar diğer alanlarda da üretken riskler almaya teşvik edebilir.

Sosyal Becerileri Geliştirir

Bir araştırmaya göre, etkileşimli oyunlar, çocuklar arasındaki diplomatik ve organize iletişimi teşvik ederek sosyal becerilerini geliştirmenin önemli bir avantajına sahiptir. Yetişkinler oyunlara katılmadığında, oyun oynamaya devam etmek için çocukların oyun kurallarını müzakere etmeleri, talimatları takip etmeleri ve sırayla almaları gerekir. Ayrıca, öğrenme oyunları işbirliğine ilham verebilir ve hatta arabuluculuk becerileri ve çatışma çözümünün geliştirilmesinde rol oynayabilir.

Odaklanmayı Geliştirir

Çalışmalar, birçok oyunun, özellikle tahta oyunlarının, çocukların odağını geliştirmeye ve aynı zamanda odaklanma sürelerini uzatmalarına etki ettiğini göstermektedir. Kolayca hayal kırıklığına uğramış ve sonuç görmeden başka faaliyetlerde bulunmayı bırakabilen çocuklar, ödül ve ilerleme olasılığı nedeniyle oyunlarla daha uzun süre oynamış olabilir. Ayrıca, bir oyuna bağlı kalmak çocukların olgunluk ve sabır geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Zeka Seviyelerini Arttırabilir

Çocukların zihnine meydan okuyan çeşitli oyunlar var. Genellikle “mantık” oyunlarına yönlendirilirler. Bir araştırmaya göre, bu oyunlar çocuklara neden ve sonuç kavramlarını öğretmeye, matematik ve hesaplama becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir; ve hatta bir çocuğun zekasını neredeyse ikiye katlayabilir. Bu, aslında çocukların ebeveynlerinin öğrenmelerini ve çocuklarının aklını geliştirmek için kullanmaları gereken oyunların inanılmaz avantajlarından biridir.

Yaratıcı İfadeyi Teşvik Eder

Özellikle puzzle tarzı oyunlar, çocukları normal olmayan açıklama biçimlerini dikkate almaya ve norm dışında düşünmeye itiyor. Bu oyunlarla yaratıcılığın genişletilmesi ve keşfedilmesi, çocukların kendi kendilerini beslemelerini ve benlik saygısını geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ve bu oyunlar, etkinlik ve kişilik arasında daha yüksek bir bağlantıya ilham verebilir.

Problem Çözme Becerilerini Geliştirin

Oyunlar çocukların beyin gelişimlerine yardımcı olabilir. Oyun oynarken, arama yapmak, müzakere etmek, planlamak ve ilerlemek için farklı yollar denemek zorundadırlar. Birçok yeni oyun problem çözme ve planlamayı içerir. Çocukların karakterlerinin görünüşünü özelleştirmek ve yeni oyun seviyelerini geliştirmek için kullandıkları süreç, yaratıcı kendini ifade etme, oyun yapısını ve kurallarını anlama ve ilgi alanlarına ve kişilikleri vurgulamaya yönelik yeni yaklaşımlara yardımcı olur. Ayrıca, video oyunlarının stratejilerini kullanmayı öğrenmelerine, karar vermelerine, sonuçları tahmin etmelerine ve kişiliğini ifade etmelerine yardımcı olacak “eğitici” olarak etiketlenmesine gerek yoktur.

Sosyalleşmelerine Yardımcı Olur

Ebeveynlerin aksine, küçük çocukların çoğu, bu oyunları sadece bir aktiviteye değil, sosyal bir etkinlik olarak görmektedir. Video oyunları oynamak, küçük çocukların kolayca arkadaş edinmeleri, arkadaşlarıyla vakit geçirmelerine ve zaman geçirmelerine olanak tanımaktadır. Bazı çalışmalarda, erkeklerin ya arkadaşlarıyla oyun oynayabilecekleri, ya çevrimiçi ya da aynı odada oynadıkları görülüyordu. Buna ek olarak, genç erkekler bu oyunların arkadaşlarının arasındaki konuşmalarına odaklandıklarını söyledi. Bir çocuk, arkadaşlarının çoğunlukla oyunlar ve kızlar hakkında konuştuğunu söyledi. Diğer çalışmalar, hafif öğrenme engelli çocukların yeni arkadaşlar edinme nedenini seçmelerine ve oyun oynamasına neden olduğunu bulmuştur.

Kültür ve Tarih Merakı Uyandırır

Bazı oyunların içeriği, çocukları daha fazla okumaya ve araştırmaya teşvik edebilir. Medeniyet, Mitoloji Çağı ve Empires Çağı gibi bazı video oyunları, özellikle anne babalarının şansa karşı uyanık olmaları durumunda, bir çocuğun tarih, antik kültürler, coğrafya ve uluslararası ilişkilere ilgisini çekebilir. Çocuklar bu oyunları oynadığında, derin ve karmaşık bir türün gelecekteki öğrenimi için bir hazırlık olarak çalışan çok miktarda karmaşık dil ve içerik alabilirler. Buna ek olarak, bu oyunlar genellikle çocukların harita veya diğer içerikler tasarlamasına yardımcı olur, böylece eğlenirken, onlara teknik ve yaratıcı beceriler kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu