Sağlık

Diz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir

Eklem ağrılarının en çok yaygınlaştığı yerler diz kapaklarıdır. Dizde oluşan bu hasarlar kişide aşırı halsizlik ve tembellik ile yorumlanır. Diz vücudun en önemli organlarından birisidir. Neredeyse yürüme, kalkma oturma hatta yatma işlemlerinde bile diz çok önemli bir organdır. Hiç ummadığınız anlarda hareket ettirdiğimiz en önemli eklemlerimizden birisidir. Bu yüzden dizde oluşan ağrı ve hasarlar bizim için hayati risk taşıyabilir. Örneğin, yürümekte zorluk, kalkma ve eğilme esnasında şiddetli oluşan ağrı birer risk taşıyan faktör içine girmektedir. Diz etrafında oluşan yaralar, düşmeler ve ağrılar söz konusu ise bu dizin yıprandığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle dizinizi kullanırken ani hareket yapmaktan kaçınmakta fayda vardır.

Diz yaralanmaları sonrası ortaya çıkan, menisküs yırtıkları kalıcı felce bile sebebiyet verebilir. Bunun için her attığınız adım ve olumsuz kazalarda dizin zarar görmesi hayatınızda risk taşıyarak ileri ki zamanlarda yürümenizi de elinizden alabilmektedir. Menisküs nedir öncelikle sizlere bu konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Dizde lastik yapıda olan disk demektir. Dizde var olan dengeyi koruyarak sabit bir şekilde hareket etmesine aracı olur. Dizin en önemli parçalarından birisidir. Herhangi bir yırtılma söz konusu olduğunda dizde en çok etkilenecek kısım menisküstür. Ciddi şekilde ağrılar başlar. Ağrılar ağır olur ve uzun süreli devam eder. Bunun için menisküsün zarar görmemesi için dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Diz hastalıklarının çeşitli belirtileri olabilmektedir. Bakalım diz hastalıklarının belirtileri nelermiş?

Diz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir Sağlık
Diz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir

Diz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Eklem ağrılarında oluşan hasar dize vurur. Diz menisküsün etkisi ile daha fazla yırtılmalara ve şiddetli ağrılara sebep olur.

• Yürümekte zorluklar meydana gelir.

• Diz etrafında ve damarlarda tıkanmalar meydana gelir.

• Eklem içi kanamalar meydana gelir. Bu kanamalar yaralanmalar sonucu içte oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

• Gut hastalığı meydana gelir. Bunu nasıl anlarsınız? Diz etrafında aşırı bir sıcaklık söz konusu ise bu dizde gut hastalığının başladığını göstermektedir.

• Diz kapağının hemen alt kısımlarında çıkıntılar meydana gelir. Bu tür bozuk görüntüler dizde hastalığın habercisi olabilmektedir.

• Dizde sürekli kaşınmalar ve yanmalar söz konusu ise bu diz rahatsızlığının habercisi olabilir.

Bunu hemen dikkate alıp bir hastaneye gitmenizde yarar vardır. Bu rahatsızlıklardan hangisi olursa olsun sizde var ise hemen bunu doktorunuza bildirin. Yapılan incelemeler sonrası bu nedenlerin ortaya çıkmasının sebebini sizlere doktorunuz tarafından söylenecek ve tedavi yöntemine geçilecektir. Bu durumlarda fizik tedavi en iyi yöntemlerden birisi olabilir. Eğer içten bir kanama söz konusu ise ameliyat gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu