Sağlık

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Gebelik dönemi anne adayının çeşitli fizyolojik ve psikolojik değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Bu dönemde libido yani cinsel arzu enerjisi seviyesi düşebilir, bazen eski seviyesine dönebilir,  bazense artış olabilir. Libido değişikliği anne adayında belirgin bir şekilde görülürken baba adayında bu enerji ya çok az düşer ya da hiç değişmez.  Bu konu hakkındaki amacımız gebelik dönemi boyunca cinsel yaşam hakkındaki bilgilerinizi tamamlamak ve bu dönem boyunca ortaya çıkabilecek sorunlardan bahsetmektir.

Gebeliğin Kadınlar Üzerindeki Cinsel Etkileri

Gebelik dönemi üçe ayrılır. Bu dönemler gebe kadınların fizyolojik ve psikolojik etkileri farklılık gösterebilir.

  • Birinci Trimester ( ilk 3 aylık dönem): Bu dönemlerde anne adaylarının sık karşılaştığı bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim ve memelerde hassasiyet oluşur. Bazı kadınlarda eşinin nefesinden tiksinme bile oluşabilir. Tüm bu fiziksel ve psikolojik değişikler sonucunda anne adaylarının libidosunda bir azalma ve cinselliği ikinci plana atmaları çok normaldir. Bu dönemde ilişkiye girildiği zaman memelerin ağrımsı, genital bölgenin kanlanması, penisin vajinaya girmesi sonucunda ağrı oluşması gibi durumlar da kişilerde libido durumunu azaltabilir. Genital bölgenin kanlanması kadınlarda orgazmı tetikler. Böylelikle kişilerde cinsel arzu da artabilir.
  • İkinci Trimester( 3-6 ay arası dönem): Bu dönemde anne adayında fizyolojik değişikliklerin yaşanmaya başladığı en belirin dönemdir. İlk trimester döneminde oluşan durumlar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlarken anne adayı biraz daha rahatlar.  Bu dönemde anne adayı kendini psikolojik olarak daha rahat hisseder ve bu dönemde cinsellik arzusu daha da artar.
  • Üçüncü Trimester( 6. Aydan sonraki dönem): İkinci trimester döneminde kaybolan fizyolojik değişikler bu dönemde artmaya başlar. Yine bu dönemde anne cinselliği ikinci plana atar. Rahimin büyümüş olması cinsel ilişkide uygulanan bazı pozisyonlarda ağrıya sebep olabilir.  Çift bu dönemde cinsel ilişkide bulunmak istiyorlarsa uygun pozisyonları seçmeleri gerekmektedir. Yine bu dönemde cinsel arzu artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu