Güzellik

Hassas Gözler İçin Bakım İpuçları

Hepimiz hayatımızda en az bir kez gözlerimizle ilgili sorunlar yaşadık. Göz sorunları kızarıklık, kaşıntı ve ağrı gibi belirtilerle rahatsızlık verebilir. Eğer hassas gözleriniz varsa ve düzenli olarak bu belirtilerden şikayet ediyorsanız, gözleriniz özel dikkat gerektirir.

Hassas gözler için hiyen önemlidir: İlk olarak, gözleriniz için uygun hijyen sağlamalısınız. Onlara asla kirli ellerle dokunmamalısınız. Havluları düzenli olarak yıkayın ve kurulayın. Havlunun göze temas etmemesine dikkat edin.

Lens yerine gözlük kullanın: Lensler yıllar içinde popülerlik kazanmıştır. Ancak hassas gözleriniz varsa, gözlük tercih etmeniz daha iyidir. Lensler ile göz arasında temas yoktur ve düzenli olarak lens taktığınızda meydana gelebilecek tahriş riskine girmemiş olursunuz.

Makya ve yüz aletlerinizi temiz tutun: Hassas gözler harika görünmenizi engellememelidir. Sadece bir dizi basit adımı takip edin. Makyaj yapmadan önce yüzünüzü temizleyin ve makyajınızı düzenli olarak uygulamak için kullandığınız tüm aletleri yıkayın. Kaliteli hipoalerjenik kozmetikler kullanın ve bunları başkalarına ödünç vermeyin.

Kızarıklıklar için soğuk ve sıcak kompres uygulayın: Gözlerin kırmızı ise, bir kompres yapabilirsiniz. Önce sıcak bir kompres deneyin. Eğer yardım etmezse, serin bir şey yap. Her iki durumda da, havluyu suyla ıslatmanız gerekir. Sıcaklığın sizin için rahat olduğundan emin olun. Kompresörü 10 dakika kapalı gözlere yerleştirin. ( Ayrıca: Kırmızı veya Kanlı Gözler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri )

Hassas gözlere sahipseniz maskara seçerken dikkatli olun: Bir rimel seçerken, suyla kolayca yıkanabilen ve renk katkısı olmayan en basit türlere tercih edin. Sadece taban kirişlerine dokunmadan üst kirpiklere uygulayın.

Gözlerinizi zorlamaktan kaçının: Loş ışıkta kitap okumaktan vazgeçin. Bu gözleriniz için zararlı. Karanlıkta okumak kas gerginliğini arttırır, bu da duyarlılık artışı ve kaşıntıya neden olur. Bu nedenle iyi aydınlatılmış bir odada okumalısınız. Hareket halindeki araçlarda okumamak daha iyidir, çünkü bu da kaslarınızın gerilmesine neden olabilir.

Dijital cihazlarınızı daha az zararlı hale getirin: Dijital cihazların sürekli kullanımı, gözlerin durumunu olumsuz yönde etkiler. Uzun bir süre ekranlara odaklanıyoruz, gözlerimizi zorluyoruz. Daha sık yanıp sönmeli ve ekranı uzak tutmalısınız. Yapabilirseniz dijital cihazların kullanımını sınırlamak gerekir. Özel bilgisayar gözlüklerini kullanmalı ve bir bilgisayara veya akıllı telefon ekranına bakarken sık sık mola vermelisiniz.

Gözlerinizi dinlendirmeye çalışın: Vücudunun geri kalanı gibi, gözlerin dinlenmeye ihtiyacı var. Yorgun gözler daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle, sağlıklı uyku, göz bakımının ayrılmaz bir parçasıdır. Kasların iyileşmesi için zamana sahip olması gerekir ve bunun için de yeterli miktarda uykuya ihtiyaç duyarız.

Gözlerinizi hem yazın hem de kışın korumaya çalışın: Hassas gözleri ultraviyole ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Aksi takdirde, özellikle yaz aylarında dışarıda kalırken güneş ışınlarından gözlerimizi korumayı biliyoruz ancak kış aylarında koruma da gereklidir. Kış sporlarına katılırken gözlük kullanmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu