Pratik BilgilerSağlık

Horlamanın Sebepleri Tedavileri

Horlama, günümüzde birçok insanın ve yakınında uyuyan kişilerin en büyük sorunlarından bir tanesi olmuştur şimdiye kadar. Horlama çok rahatsız verici bir sorundur. Bunun nedeni ise üst hava yollarındaki tıkanıklık dolayısıyla meydana gelmektedir ve bu tür bireyler nefes almak konusunda da rahatsızlık yaşamaktadırlar. Yapılan istatistiklere göre erkeklerde 20 kişiden en az 10-15 kişide görülmektedir. Kadınlarda ise 40 yaş sonra başladığı görülmektedir

  • Bireyler aşırı kilolu ise bu horlama problemini yaşamaktadırlar.
  • Bireyde eğer ki burun eğriliği var ise horlama problemi vardır.
  • Bireylerin dili standartlardan büyük ise horlama problemine o sebep açmış olabilmektedir.
  • Bireylerde sinüzit var ise horlama problemi olabilmektedir.
  • Beniz eti horlamaya sebep olabilmektedir.
  • Bireylerde eğer ki alt çene küçük ise horlama problemi o yüzden olabilmektedir.

Horlama kesinlikle bir hastalık değildir. Ancak bazı hastalıklarında belirtisi olarak görülebilmektedir. Ayrıca rahatsız yatış pozisyonu ve insanların çok yorgun olduğu zamanlarda da horlama görülebilmektedir. Bu horlama toplumumuz tarafından pek önemsemiyor fakat bazı durumlarda ölüme bile sebep olabilmektedir. Horlama uyku sırasında olduğundan dolayı bireyin nefes alışverişinde zorluklar yaratabilir bu sebeple de nefes yoğunluğunu sağlayamadığımızdan ölüme sebep açabilir.

Horlamanın Tedavileri

Horlamanın tedavisi mümkündür ancak bireye teşhisin doğru konulması gerekmektedir. Bazı durumlar ‘da birey ilaçlarla tedavi olabilir fakat geniz etinde oluşan bir durumdan dolayı horlayan birisine ilaç tedavisi verilir ise bu olay çözülemez. Bu duruma ancak ameliyat ile müdahale sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra eğer ki bireyin üst solunum yollarında bir rahatsızlığı olduğu için horlama yapıyor ise ilaç tedavisi yapılabilmektedir. Kesin yöntemler olarak şunlar ön sıradadır;

Uvulopalatofarengoplasti

Uzun yıllardır ve şuanda günümüzde bile kullanılan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Bademcik ve damağa uygulanmaktadır bu müdahale yapıldıktan bir süre sonra boğaz ağrısı görülebilmektedir.

Lazer Cerrahisi

Bu tedavi yöntemi küçük dile uygulanmaktadır. Diğer yöntemlere göre daha kolay ve başarı oranı ‘da daha yüksek olan bir yöntemdir. Tedaviden sonra ki dönemlerde bireyde yutkunma problemi ve boğaz ağrısı problemi görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu