Sağlık

Küf Mantarı Alerjisi Nedir

Küf Mantarı Alerjisi, daha çok eski, bakımsız ve harabe diyebileceğimiz evlerde yaşayanlarda görülen ve küf mantarına karşı vücudun alerjik belirtiler verdiği bir sağlık sorunudur. Küf mantarları genellikle güneş ışığı görmeyen, karanlık ve nemli ortamları çok severler ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olan “spor” adı verilen küçük tanecikler olarak adlandırılırlar. Bu sporlar solunum yoluyla insan vücuduna girerek çoğalma gösterirler. Daha çok rutubetli ortamlarda bulunan besinlere yerleşerek kısa südre çoğalır ve küf mantarını oluştururlar. Küf mantarları her mevsimde görülürler ve kendine özgü olan kokularıyla kendini belli eder. Küf mantarına karşı alerjisi olan kişiler, oluşan bu küf sporlarını soludukları zaman vücutları bu bakteriye karşı reaksiyon göstererek, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, gözlerde yaşarma ve göğüste hırıltı gibi insanları çok rahatsız eden bir takım tepkiler vermeye başlar. Küf mantarı alerjisinin en sık görülen belirtisi ise, ciltteki kızarıklardır.

Küf Mantarı Alerjisi Nedir Sağlık
Küf Mantarı Alerjisi Nedir

Gerekli tedavi yolları uygulanmazsa bu durum astıma dönüşebilir. Astım dışında görülebilecek diğer hastalıkları şöyle sıralayabiliriz. Küf Mantarı Alerjisi; -Karaciğerde tahribata yol açabilir. -Çeşitli göz hastalıkları gelişebilir. -Astımla birlikte nefes darlığı yaşanır. -Sinir sitemini etkileyerek farklı rahatsızlara neden olabilir. -Deri ve mukozada tahribata yol açabilmektedir. Küf mantarı alerjisi yaş, cinsiyet ve ırk ayrımı yapmadan herkeste görülebilen alerji türlerinden biridir. Fakat nem oranın çok yüksek olduğu bölgelerde ve bu özelliklere uygun iklimlerin görüldüğü yerlerde görülme olasılığı çok fazladır. Daha çok sonbahar mevsiminin ilk günlerinde görülme oranı yüksektir.

Küf Mantarı Alerjisinin Tedavisi: Küf mantarı alerjisinin ilk belirtileri göründüğünde uzman bir doktora gitmeniz ve yaşadığınız şikâyetleri anlatmanız hastalığı daha kısa süre içinde atlatmanız için çok önemlidir. Doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene, deri ve kan tetkikleri sonucunda küfe alerjinizin olup olmadığı ve alerjinin hangi aşamada olduğu kolayca tespit edilmektedir. Tüm yapılan bu testler sonucu küfe karşı bir alerjinizin olduğu tespit edildiğinde ise doktorunuzun vereceği ilaçları ve önerileri mutlaka yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu hastalık için genellikle burna sıkılan sprey tarzı ilaçlar, örneğin; montelokast, dekonjestanlar, antihistaminler ve kortikosteroidler gibi ilaçların kullanılmasını doktorlar tavsiye etmektedir. Fakat küf mantarı alerjisinin tedavisi için sadece ilaçlar yeterli olmaz. İlaç kullanımıyla birlikte küf mantarının oluşumuna sebep olan şeyleri tespit etmek ve yaşadığınız ortamdan çıkarmakta gerekmektedir.

Küf mantarının oluşumun kolaylaştıran bazı durumlar şunlardır;

-Havalandırılması iyi yapılamayan tuvalet ve banyolar.

-Kullandığınız klimalar.

-Yeterli derecede kurtulmayan giysiler, çarşaflar, havlular ve halılar.

-Hijyen kurallarına uymayan çöp bidonlarıdır. Küf mantarı alerjisinden korunma yolları ise şöyledir;

-Rutubete ve neme sebep olan sorunları belirleyerek gerekli tedbirleri almak.

-Her gün düzenli olarak evi havalandırıp, güneş ışığının eve girmesini sağlamak.

-Çamaşırlarınızı evin içinde kurutmamak.

-Küf tutmuş duvar ve fayansları sirkeli su ile temizlemek.

-Lavobolarınızı çamaşır suyu ile dezenfekte etmek.

-Havlularınızı günlük olarak değiştirmek ve nemli havluları kesinlikle kullanmamak.

-Banyo ve tuvaletlerinizde tüylü paspaslar ve halıları kullanmamak.

-Islak ve nemli çamaşırları banyonuzda fazla bekletmemek.

-Duvar çatlaklarını, pencere kenarlarını ve duvarınızdaki aşınmaları tamir etmek.

-Çöplerinizi evinizde fazla biriktirmeden atmak ve çöp bidonlarınızın temizliğine özen göstermek gibi saydığımız bu kuralları uyguladığınız takdirde küf mantarı alerjisine ve hatta diğer farklı alerji türlerinin çoğundan korunmuş olursunuz. Son bir hatırlatma yapalım ki önemli konulardan biridir, o da; yukarıda saymış olduğumuz bazı ilaçları doktorunuza danışarak kullanmanız ve eczanelerden diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi bu hastalık içinde reçetesiz ilaç kullanmamanız olacaktır. Sağlıklı günler dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu