Sağlık

Piromani Nedenleri ve Tedavi Süreci

Ruhsal bir bozukluk olan Piromoni; kişinin rahatlamak ya da ruhsal gerilimini azaltmak için kasıtlı olarak yangın çıkartma arzusudur.Piromoni Nedenleri ve Tedavi Süreci sizlere açıklamaktayız. 1 oranında yaygınlık göstermekte olan bu bozukluk; kundakçılık kavramı ile aynı safhada değerlendirilmemelidir. Piromanyakları yangın çıkartma konusunda eyleme geçiren dürtü; öfari yani haz alama isteğidir. Ayrıca genellikle kısa süre içerisinde pişmanlık hissi ile itfaiye merkezleri ile iletişim kurarlar. Kundakçılar ise; intikam, maddi kazanç ya da psikoz durumları ile yangın çıkartma girişiminde bulunurlar.

Piromani Nedenleri ve Tedavi Süreci Sağlık
Piromani Nedenleri ve Tedavi Süreci

Yaygınlıkla kundakçılık kavramı ile karşılaştırılan Piromoni; kasıtlı yangın çıkartma nedeni ile tutuklananların oldukça küçük bir yüzdesinde görülür. Sanılanın aksine akıl hastaneleri de piromanyaklarla dolu değildir. Nadir rastlanan bir rahatsızlık olan Piromoni; 90 oranında erkeklerde daha sık gözlenmektedir. Ayrıca kısmi olarak üç yaşına kadar küçük çocuklarda da görülebildiği kaydedilmiştir.

Piromoni’ye Sebep Olan Etmenler

 • Küçük yaşlarda; yetişkinlerin ateşi yanlış kullanımına şahit olma.
  Ebeveynlerin sergilemiş oldukları otoriter tutum.
  Dikkat çekme arzusu.
  Arkadaş eksikliği çekme.
  Kendini ifade edemediği düşüncesine kapılmak.
  Cinsel kimlik kargaşası.
  Piromoni Tedavisi

Piromanyaklar üzerinde detaylı geçmiş analizleri gerçekleştirildiğinde bastırılmış agresyon durumuna rastlanır. Bu durum bireylerin kendilerini ifade edebilmeleri açısından önemli bir sorun teşkil eder. Problemin çözüme kavuşturulmasında bilişsel / davranışsal psikoterapi yöntemleri ve psiko – stimulan ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu