GüzellikPratik Bilgiler

Selülit Azaltma Egzersizleri

Selülit genellikle bacaklarda, kalça bölgesine yakın yerlerde yağın cilt dokusunu iterek oluşturduğu portakal görünümüne benzer bir yapıdır.

Selülit Neden Oluşur?

Selüliti olan her insanın kilolu olduğu kanısına varılmaz. Düzensiz beslenme, fiziksel aktivitenin yetersiz olması, vücut metabolizmasının yavaş olması, kalıtımsal etkenler, hamilelik, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi olaylar selülitin görülme sıklığını artırır. Selülitin, ilerleyen zamanlarda dikkat edilmemesi halinde geri dönülmesi zor olan bir hastalığa dönüşmesi mümkündür. Başlangıçta yumuşak bir yağ gibi görünen selülitler ilerleyen zamanlarda daha da gelişerek sert tabakalar halini alabilirler. Selülit sadece bayanlarda görülen bir durum değildir sadece erkeklere nazaran bayanların cilt yapısının daha farklı olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Selülitin Tedavisi

Vücudumuzdaki selülitlerin tedavisi için öncelikle beslenme düzenini değiştirmeniz gerekecektir. Bununla birlikte düzenli egzersizler yapılmalı. Selülit genellikle ileri ki yaşlarda görülür ve giderilmesi zor bir durumdur. Tamamen ortadan kaldırmak yerine vücudumuzdaki etki eden yerlerini azaltmaya yönelik egzersizler yapılmalıdır. External terapi denilen masaj ile yağ dokularının cilt altında toplanması engellenebilir. Selüliti olmayan ve ileri ki dönemlerde de selülit ile uğraşmak istemeyenler düzenli bir yaşam sürdürmelidir.

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Vücudumuzda basen, bacak, kol, karın gibi yerlerde görülen selülitten kurtulmak için öncelikle düzenli spor yapılmalıdır. Bunun yanında da beslenmeye dikkat edip bu olaylar devamlı hale getirmelidir. Alternatif olarak masaj uygulamaları da selülitin azalmasında etkili bir yöntemdir. Fakat bu uygulamalar selüliti tamamen ortadan kaldırmayıp kısa süreli geçici tedavi yöntemleridir. Vücudu pürüzsüz bir hale getirmek için selülit kremleri kullanılabilir. Fakat selülit kremlerinin içerisinde yan etki oluşturabilecek maddelerde bulunabilir. Selülit kremlerinin işe yaradığı ise meçhul bir durumdur.

Selülit kremlerinin içerisinde bulunan maddeler vücutta bulunan selülitin sadece üzerini kapatacak alt tabakaya işlemediği için geçici bir çözüm olmaktan öteye gitmeyecektir. Selüliti en aza indirmek için vakumla yapılan tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Vakumla yapılan tedavilerde gözle görülebilir azalma olacaktır. Bunun yanında çok su içip düzenli zeytin yağı tüketiminde de etkisini daha fazla ve etkili olduğu görülecektir. Fakat bunların yanında en önemli ve sağlıklı olanı ise bol bol spor yapmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu