Pratik Bilgiler

Tarçın Hakkında İlginç Bilgiler

Tarçın, binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılıyor. Araştırmalar, tarçının Mısırlılar tarafından MÖ 2000’li yıllarda yani erken dönemlerinde bile baharat olarak kullanıldığını kanıtlıyor. Aynı şekilde Antik Dünya’da özellikle Arap tüccarlar arasında da oldukça popüler olduğu kanıtlanmış ve Avrupa’ya da Arap tüccarlar vasıtasıyla getirildiğini göstermiştir.

MS 1. yüzyılda dönemin en bilge insanlarından ve bilinen ilk ansiklopediyi oluşturan kişi olan Pliny the Elder (diğer ismiyle Gaius Plinius Secundus) tarafından 350 gram tarçının beş kilogramdan daha fazla gümüşe eşit olduğu yazılmıştır. Bu nedenle Ortaçağ döneminin Batı Dünya’sında tarçın bir sır olarak kalmıştır.

Tarçın ağacı 10 – 15 metrekadar uzunluğa erişebilen ve yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Tarçın ağacının yaprakları oval ve yaklaşık 7 ile 18 santimetre arasında olabilir. Bitkinin başlıca kullanılan parçaları kabuğu ve yapraklarıdır. Aslında bitki bir çeşit mor renkte meyve de vermektedir.

Tarçın temel olarak yemek yapımında ve / veya tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Öğütülmüş tarçın yaklaşık su,  karbonhidrat, %4 protein ve %1 yağdan oluşur. İçeriği nedeniyle tarçın aynı zamanda geleneksel tıp tarihinde uzun bir geçmişe de sahiptir.

Tarçın’ın sağlık açısından, diyabet yönetimine yardımcı olma, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma, beyin fonksiyonlarını arttırma, belirli bilişsel bozuklukları önleme, sindirime yardımcı olma, bağışıklık sisteminin gücünü artırma gibi faydaları bulunmaktadır.

Tarçın, K vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengin bir kaynaktır ve orta derecede vitamin B6, E vitamini, magnezyum ve çinko sağlar. Tarçın bileşenleri arasında, tarçın ağaçlarının kabuklarında bulunan öjenol içeren 80 aromatik bileşik bulunmaktadır.

Tarçın aynı zamanda çok sayıda alkollü içecek ve kokteyl hazırlamada da kullanılır. Endonezya ve Çin, Dünya tarçın arzının yaklaşık u’ini karşılamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu